POZNAJ NAS LEPIEJ

That's the resin why

Biżuteria z drewna Kraków

INFORMACJE

MENU

26 marca 2020

 

 

Chrobotek reniferowy - bohater kolekcji WIOSNA

 

Chrobotek – a co to takiego?

 

Chrobotek reniferowy jest głównym bohaterem naszej wiosennej kolekcji. RESINOWA biżuteria z żywicy – dotychczas tylko w połączeniu z drewnem – oczekiwała na powiew świeżości. I faktycznie zrobiło się świeżo. Dosłownie i w przenośni. Piękny, żywo zielony chrobotek dodał naszej biżuterii efektu WOW. Dlatego postanowiliśmy poświęcić mu trochę uwagi w osobnym artykule.

 

Chrobotek reniferowy – gatunek grzybów należący do rodziny chrobotkowatych i, ze względu na współżycie z glonami, jest zaliczany do porostów.

 

Pierwszy raz zdiagnozował go Karol Linneusz, a jego nazwa (zarówno łacińska jak i polska) pochodzą od tego, że porost ten jest częstym pokarmem reniferów.

 

Chrobotek reniferowy jest coraz częściej wykorzystywany w wystroju wnętrz, również w Polsce.

 

Projekt: Małgorzata Szpak 

 

 

Cieszy się sporą popularnością ze względu na ładny wygląd, dużą prostotę w utrzymaniu, jak i szereg zastosowań:

 

- Jest doskonałym izolatorem dźwięku – dzięki swojej gąbczastej strukturze mech dobrze pochłania dźwięk, poprawiając akustykę pomieszczeń

- Aranżacja wnętrz – dzięki łatwości w utrzymaniu, pozwala na stworzenie rozmaitych aranżacji, które świetnie wyglądają i wymagają bardzo niewiele pielęgnacji, w porównaniu do np. roślin doniczkowych

- Biżuteria z żywicy :) Nie boimy się stwierdzenia, że jako pierwsi w Polsce (a może nie tylko?) wykonaliśmy całą kolekcję biżuterii, z drewna i żywicy, opartą na chrobotku

 

RESIN LAB - kolekcja WIOSNA 

 

 

Jak to jest zrobione?

Co sprawia, że żywy chrobotek reniferowy nadaje się do umieszczenia w żywicy i na ścianach w mieszkaniu?

 

Chrobotek jest zbierany ręcznie i w niewielkich ilościach, w sposób nie naruszający ekosystemu, w jakim żyje. Następnie jest on czyszczony i poddawany jest procesowi stabilizacji oraz ewentualnego barwienia. Proces stabilizacji można potraktować jako „uśpienie” rośliny. Dzięki temu chrobotek reniferowy zatrzymuje wszystkie właściwości, ale przestaje rosnąć. Polega to na wprowadzeniu do soków chrobotka specjalnie przygotowanego roztworu, w którym gliceryna jest najważniejszą częścią składową. Stabilizowany mech dekoracyjny jest sprężysty i miękki, wygląda pięknie i naturalnie, a równocześnie nie potrzebuje podlewania ani innych form pielęgnacji i bez nich zachowa swoje „zielone” właściwości. Cały proces i efekt końcowy są nietoksyczne i biodegradowalne.

 


fot. Loveplants

 

Jeśli chodzi o dodatkowe przygotowanie pod biżuterię, to nie wymaga on niczego poza delikatną impregnacją przed zalaniem żywicą. Kontrolujemy w ten sposób jego ułożenie przy drewnie i ilość pęcherzyków powietrza. Po stabilizacji mamy pewność, że również w naszej biżuterii z żywicy, chrobotek zachowa piękny i naturalny wygląd.

 

Efekt końcowy naszej pracy z chrobotkiem, to wyjątkowa biżuteria z drewna i żywicy, którą możecie obejrzeć TUTAJ.

Król chrobotek nie potrzebuje dodatkowych ozdobników, dlatego wystąpił, u nas, w towarzystwie przezroczystej żywicy. Towarzyszą mu dzielnie drewno oliwne, drewno dębowe, hikora i mopane.

 

fot. RESIN LAB

 

Chcecie sprawdzić inne zastosowania chrobotka? 

Zobaczcie przepiękne produkty od LOVEPLANTS i niesamowite aranżacje Małgorzaty Szpak.

 

 

 

CHROBOTEK RENIFEROWY - BOHATER KOLEKCJI WIOSNA

RESIN LAB. Biżuteria z drewna i żywicy Kraków